Anastrozol (Arimidex)


Arimidex (nazwa chemiczna: anastrozol) jest inhibitorem aromatazy stosowanym w leczeniu wszystkich stadiów raka piersi z obecnością receptorów hormonalnych u kobiet po menopauzie. Działa poprzez blokowanie produkcji estrogenów w organizmie, a tym samym ma działanie antyestrogenne.

Anastrozol został opatentowany w 1987 roku i dopuszczony do użytku medycznego w 1995 roku. Znajduje się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia. Anastrozol jest dostępny jako lek generyczny. W 2019 roku był to 176. najczęściej przepisywany lek w Stanach Zjednoczonych, z ponad 3 milionami recept.

Anastrozol w kulturystyce

Anastrozol jest stosowany również w kulturystyce. Jego którego zadaniem jest kontrolowanie ilości estrogenów w organizmie sportowca. Środek ten jest powszechnie dostępny, zarówno w formie doustnych tabletek, jak i w postaci cieczy.

Zbyt wysoki poziom estrogenu w organizmie może wystąpić po przyjęciu określonych sterydów anabolicznych (w tym testosteronu, dianabolu, deki), a nawet bez żadnego cyklu.

Bez względu na przyczynę warto stosować anastrozol w celu zmniejszenia ilości estrogenów. W ten sposób unikniesz niepożądanych skutków nadmiaru estradiolu tj. ginekomastii, depresji, retencji wody czy utraty libido.

Przyjmując Arimidex zabezpieczasz się przed utratą masy mięśniowej. To główna zaleta, o której często wspominają kulturyści, którzy rozpoczynają cykl tylko po to, by osiągnąć przyrosty i nie sięgaliby po środek, który by im to później odebrał.

Anastrazol dawkowanie

Anastrozol należy rozpocząć od małej dawki, tj. 0,25 mg co dwa dni. Z czasem jednak warto sięgnąć po więcej (np. 0,5 mg dziennie) ̧ czyli maksymalną wystarczająco bezpieczną dawkę, jaką będziesz chciał przyjmować bez ponoszenia jakichkolwiek skutków ubocznych, takich jak zawroty głowy czy bezsenność.

Anastrozol skutki uboczne

Częste działania niepożądane anastrozolu (częstość występowania ≥ 10%) obejmują uderzenia gorąca, osłabienie, zapalenie stawów, ból, bóle stawów, nadciśnienie, depresję, nudności i wymioty, wysypkę, osteoporozę, złamania kości, ból pleców, bezsenność, ból głowy, ból kości, obrzęk obwodowy , kaszel, duszność, zapalenie gardła i obrzęk limfatyczny.

Poważne, ale rzadkie działania niepożądane (częstość występowania <0,1%) obejmują reakcje skórne, takie jak zmiany chorobowe, owrzodzenia lub pęcherze; reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, warg, języka i (lub) gardła, które mogą powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu; i nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby oraz zapalenie wątroby.

Poważne skutki uboczne obejmują zwiększone ryzyko chorób serca i osteoporozy. Stosowanie w ciąży może zaszkodzić dziecku.

Nie należy go łączyć z tamoksyfenem i lekami zawierającymi estrogen, takimi jak hormonalna terapia zastępcza.