Boldenone undecylenate


Boldenone undecylenate, czyli undecenoate boldenonu, sprzedawany między innymi pod markami Equipoise i Parenabol, jest lekiem androgenowym i sterydem anabolicznym (AAS), który jest stosowany w weterynarii, głównie u koni. Dawniej był również stosowany u ludzi. Podaje się go we wstrzyknięciu do mięśnia.

Farmakodynamika

Undecylenian boldenonu jest prolekiem boldenonu, a zatem jest agonistą receptora androgenowego. Boldenone ma silne działanie anaboliczne i umiarkowane działanie androgenne.
Ma również niską aktywność estrogenową i niewielką lub żadną aktywność progestagenową. W związku z tym, że nie jest 17α-alkilowany, boldenon i undecylenian boldenonu mają niewielkie lub żadne ryzyko hepatotoksyczności.

Farmakokinetyka

Undecylenian boldenonu jest prolekiem boldenonu. Po podaniu domięśniowym tworzy się depot, z którego undecylenian boldenonu jest powoli uwalniany do organizmu, a następnie przekształcany w boldenon. Lek ma biologiczny okres półtrwania 14 dni po podaniu domięśniowym.
Boldenon jest substratem dla 5α-reduktazy i może być przekształcany przez ten enzym w 1-testosteron (δ1-dihydrotestosteron, δ1-DHT, dihydroboldenon) w tkankach, które go wyrażają, takich jak skóra, mieszki włosowe i gruczoł krokowy. Uważa się jednak, że jego powinowactwo do tego enzymu jest bardzo niskie.

Chemia

Boldenone undecylenate, czyli 17β-undec-10-enoate boldenonu, jest syntetycznym steroidem androstanowym i pochodną testosteronu. Jest to ester undecylenianowy (undekenian) C17β boldenonu (δ1-testosteron, 1-dehydrotestosteron lub androsta-1,4-dien-17β-ol-3-on), który sam jest odwodornionym analogiem testosteronu C1(2) oraz naturalnie występujący androgen znajdujący się w gruczole zapachowym Ilybius fenestratus (gatunek chrząszcza wodnego).

Boldenon jest nie-17α-alkilowanym wariantem metandienonu (17α-metylo-δ1-testosteron). AAS spokrewniony z undecylenianem boldenonu to chinbolon (eter δ1-testosteronu 17β-cyklopentenylowo-enolowy).

Skutki uboczne boldenonu

Skutki uboczne undecylenianu boldenonu obejmują objawy maskulinizacji, takie jak trądzik, zwiększony wzrost włosów, zmiany głosu i zwiększone pożądanie seksualne. Lek jest syntetycznym androgenem i sterydem anabolicznym, a zatem jest agonistą receptora androgenowego (AR), biologicznego celu dla androgenów, takich jak testosteron i dihydrotestosteron (DHT). Ma silne działanie anaboliczne i umiarkowane działanie androgenne, słabe działanie estrogenne i nie ma ryzyka uszkodzenia wątroby. Undecylenian boldenonu jest estrem androgenowym i długotrwałym prolekiem boldenonu w organizmie.

Historia boldenonu

Undecylenian boldenonu został wprowadzony do użytku medycznego w latach 60. XX wieku. Oprócz zastosowania medycznego, undecylenian boldenonu służy do poprawy sylwetki i wydajności. Lek jest substancją kontrolowaną w Stanach Zjednoczonych i jego stosowanie jest ogólnie nielegalne. Pozostaje sprzedawany do użytku weterynaryjnego w Australii i Stanach Zjednoczonych.

Boldenon dawkowanie

Dawkowanie Boldenonu uzależnione jest od dawki innych środków anabolicznych.

  • Dawki dla początkujących nie powinny przekraczać 200-300 mg przez ponad dwanaście tygodni.
  • Użytkownicy średniozaawansowani mogą przyjmować 400-600 mg boldenonu tygodniowo przez 3 miesiące przed ponowną oceną sytuacji.
  • Zaawansowani użytkownicy mogą wypróbować 800-1000 mg tygodniowo przez te same ramy czasowe, a cały cykl może trwać do 6 miesięcy.
  • Kobiety nie powinny przekraczać 100-150 mg na tydzień.

Po jakim czasie zaczyna działań Boldenon?

Pierwszych zauważalnych efektów boldenonu można spodziewać się po 4-6 tygodniach stosowania. Znaczące zmiany we wzroście mięśni, zwiększonej produkcji czerwonych krwinek i zwiększonej wytrzymałości mięśni można zaobserwować po 8-10 tygodniach.

Osoby stosujące boldenon często mówią o zwiększonym apetycie. Jeżeli poczujesz tak zwany wilczy apetyt, to może być znak, że boldenon działa. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest to zasada.